Press

 • Unidef Diversifies its Weapon Integration Solutions with New Platforms
  JULY 2019

  Unidef Diversifies its Weapon Integration Solutions with New Platforms

  Unidef displayed its new small- and medium-calibre gun integration solutions for land, naval and air platforms for the first time at IDEF. Having completed the integration of the M134 Miniguns aboard the AS532 COUGAR and the S70i/UH-60 BLACK HAWK helicopters to the great satisfaction of the Turkish end-users, the company is now expanding its solutions for air platforms for use aboard CH-47 and AB412 helicopters.

  Read More

 • Unidef: Unique Weapon Integration Solutions for Special Requirements
  MAY 2019

  Unidef: Unique Weapon Integration Solutions for Special Requirements

  The integration of small- and mediumcalibre weapons, which act as force multipliers by enhancing the capabilities of the platforms onto which they are mounted, can become an engineering problem for a variety of reasons. Among these can be counted problems related to the first-time integration of the weapon; the fact that the data packages necessary for the integration of the weapon onto the platform are not shared by the country of origin; the need to avoid any changes in the platform’s performance; and certification-related issues. Unidef is taking part at IDEF’19 as a company that, through its previously completed and ongoing projects, proven time and time again its worth as a competent and reliable solution partner that can assist in such scenarios.

  Read More

 • Unidef, Hedeflerini ve Misyonunu, Yenilenen Logosunda Simgeleştirdi
  NOVEMBER 2018

  Unidef, Hedeflerini ve Misyonunu, Yenilenen Logosunda Simgeleştirdi

  Unidef Birleşik Savunma Sanayi A.Ş., sektördeki hedeflerini ve misyonunu, yenilenen logosu ile simgeleştirdi. Bir “balarısı” şeklinde tasarlanan Unidef’in yeni logosunda, balarısının gövdesinin formu, çapraz bir şekilde çatılan iki tüfek tarafından oluşturuluyor. Bu tüfekler, Unidef’i, bir ortak girişim şirketi olarak kuran; Samsun Yurt Savunma ve Kayhan Av Tüfekleri firmalarını temsil ediyor. Silah üretme geleneğini, kendinden sonraki nesillere miras olarak aktarmak isteyen firma, balarısı formuyla bu birlikteliğin; üretkenlik, verimlilik, yaratıcılık ve iş birliği ülküsüyle pekişmesini istiyor. Balarısının kanatları olan uçan bir varlık olma özelliği, logoda, Unidef firmasının, havacılıkta kat edeceği yolu simgeliyor. Balarısının bal üretiyor olması, Unidef firmasının, anayurt savunmasında, askeri ihtiyaçlara zekice çözümler sunmayı amaç edindiğini simgeliyor. Balarısının kovan yapıyor olması, Unidef’in, mühendislik odaklı bir firma olmaktan vazgeçmeyeceğini simgeliyor. Balarısının, tabiatın döngüsüne, çiçeklerin döllenmesi ile yardımcı olması da Unidef’in, sektör paydaşlarıyla kuracağı iş birliktelikleriyle sinerji yaratmaya önderlik edeceğini simgeliyor. Balarısının iğnesi ise Unidef’in, her zaman ülkesinin çıkarını ve menfaatlerini gözeteceğini simgeliyor.

  Read More

 • Unidef Provides Smooth
Integration of Gun Mounts
  JUNE 2018

  Unidef Provides Smooth Integration of Gun Mounts

  Small calibre weapons grant significant capabilities to aerial platforms in different mission scenarios; however, the integration of these weapons onto their relevant platforms can demand serious engineering work. By reducing the risks associated with such processes, Unidef transforms the integration of weapons into a smooth and seamless project step.

  Read More

 • Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık'ın UNIDEF stand ziyareti.
  MAY 2017

  Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık'ın UNIDEF stand ziyareti.

  Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım IDEF 2017 fuarında Unidef'in standına büyük ilgi gösterdi. Ziyareti esnasında, Unidef'in Cougar ve Blackhawk helikopterlerine yapmış olduğu entegrasyonla alakalı gelişmeleri dinledi.Unidef M134 tabanlı, orta kalibre ağır makinalı tüfeklerin, arama kurtarma helikopterleri yanısıra, kara ve deniz platformlarında da sorunsuz kullanilabilmesi için entegrasyon projeleri yapmakta. Bu amaçla mühendislik, proje geliştirme ve üretimi tamamen Türk mühendis ve iş gücü ile yürütmektedir.


 • Ohio Ordnance Works Expands its Reach with Unidef
  AUGUST 2017

  Ohio Ordnance Works Expands its Reach with Unidef

  Ohio Ordnance Works (OOW) manufactures firearms for supply to different foreign and domestic government agencies. Cooperating with Unidef, OOW has become an important partner for Turkish armed and security forces. Now, OOW and Unidef look to expand and deepen their collaboration further.

  Read More

 • Profense, Unidef ile Yeni Ufuklar Keşfetmeye Hazır
  JULY 2017

  Profense, Unidef ile Yeni Ufuklar Keşfetmeye Hazır

  Geçtiğimiz dönemde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin AS532 Cougar ve S60 ve S70 BLACK HAWK helikopterlerine M134 Minigun silahını başarıyla entegre eden Unidef, bu projelerde, Minigun silahının üreticisi ve dünya çapında tek distribütörü olan Profense ile çalıştı. Yakın ve her iki tarafa da fayda sağlayan bir iş birliği yürüten bu iki firma, çalışmalarını, yeni projelerle daha da genişletmeyi planlıyorlar.

  Read More

 • Unidef Deepens its Weapon Integration Experience
  MAY 2017

  Unidef Deepens its Weapon Integration Experience

  Within the scope of the weapons integration work it has conducted so far, Unidef has exclusively focused on mechanical integration, without becoming involved in the electronic and avionic parts of the platforms. The end user has requested the company to practically integrate certain weapon systems, but without changing the platform’s airframe. Looking at this from an external perspective, this requirement of “not changing the platform” might appear to be a simple task, but it is actually a very challenging request.

  Read More

 • Success through Synergy: Unidef
  AUGUST 2015

  Success through Synergy: Unidef

  The development of Turkey’s defence sector manifests itself not only through technologies and products, but also through the improvement and diversification of its business models. Starting off with a different business model, Unidef has completed its first project successfully and is looking to the future with confidence as a company who proved itself.

  Read More
Positive SSL